JULEFROKOST 2011


Søndag den 4. december

Årets julefrokost blev besøgt af 30 julestemte medlemmer.
Frokosten startede lidt ”panisk”, idet Erik, der skulle komme med rødbederne, var blevet forsinket i bustransporten, og saltstegte sild skal nu en gang serveres med bløde løg, stærk bornholmersennep og RØDBEDER. Han nåede dog at komme, inden de alle var spist. Mad var der nok af. Det er en rigtig god ide, med at en juleret er adgangsbillet til frokosten.

Bjarne sørgede for julemusik som underholdning og til sangene omkring træet. Pludselig spillede han brudevalsen, og Birgit og Jørgen måtte i anledning af det nyligt afholdte sølvbryllup træde dansen. Klap, kys og hurra-råb, og Jørgen fik næsten klippet sokkerne.

Så blev der serveret kaffe, og der blev uddelt julegaver.

Derefter blev det traditionsmæssige julelotteri solgt og trukket. I år var der ud over de sædvanlige præmier en flot hovedgevinst, som Benny var mester for.

Endnu engang en hyggelig eftermiddag i Bornholmer-Klubben Fyn.

Ref.: B. Rohde