Munkebo Bakke og grill


Lørdag den 21. august

 

21 glade medlemmer mødtes på Munkebo bakke, hvor vi nød den pragtfulde udsigt og indtog de medbragte forfriskninger. Birgit havde bagt en meget stor kage, så der var rigeligt til alle.

Bestyrelsen havde planlagt to gåture i området. En kort og en lang. De fleste besluttede sig for den korte. Det var trods alt lidt blæsende. En lille gruppe fortsatte med at hygge sig på bakken.

 

Senere på eftermiddagen begav selskabet sig til Agedrup hvor Birte og Jan havde rettet an til grillfest på den overdækkede terrasse. Bestyrelsen havde sørget for salat og flutes, medens deltagerne selv tilberedte den medbragte grillmad. Det er altid festligt når fem-syv mennesker står og krydser grilltænger og vender bøffer/pølser.

 

Under spisningen fandt Jan overraskende en harmonika frem, og den kunne Bjarne og Verner jo ikke holde fingrene fra. Den endte på skødet af Verner, og der blev sunget bornholmske sange, så det gjaldede ud over nabolaget. Ingen kunne være i tvivl, om at Birte og Jan havde besøg af bornholmere.