JEMMFRÅ


August-September 2009

Fiskekogebog med fru Høsts opskrifter
Oluf Høst Museet har udgivet en smuk kogebog, begået af billedkunstneren Jo Dam rgaard. Hedvig Wiedemann Høst (1887-1973) boede det meste af sit liv på Bornholm i Gudhjem med sin mand, den store bornholmske maler, Oluf Høst (1884-1966). Gennem mere end 30 år samlede fru Høst opskrifter til brug i dagligdagen og til fest i hjemmet Norresan, der var et levende hus, med mange tilrejsende gæster. I dag huser Norresan Oluf Høst Museet.
He
dvigs Fisk præsenterer mere end 20 forskelli­ge slags fisk og skaldyr, som hovedretter, supper, for- og frokostretter. Hertil kommer en lang række tilbehør.
D
er er saft og bid i opskrifterne. Grønt og frugt jongleres på tværs af gængs brug og tilføjer retter­ne en dme og skarphed, der taler til alle sanser. Naturligvis kan man finde kogt torsk med Gudhjemmadyppa, saltstegte sild og Sol over Gudhjem mellem opskrifterne, men og kammus­linger på en bund af appelsin og jordbær, grøn hav­taskesuppe, søtunge med druer og krabbesalat med friske figner.
R
etterne i Hedvigs Fisk er tillavet og fotografe­ret af billedkunstneren Jo Dam rgaard, der oghar stået for den grafiske udformning.