Login

VIRKSOMHEDSBESØG RYNKEBY FOODS

Onsdag den 2. maj 2012

32 af vores medlemmer havde fundet vej til Ringe. Vi blev modtaget af Ole Jespersen, der i mange år har fungeret som værkfører under forskellige virksomhedsledere. Navnet Rynkeby har virksomheden taget til sig efter Dagmar Andreasen fusionerede med Rimi.

Deltagerne samledes først i showroom hvor vi fik lejlighed til at smage lidt af Rynkebys produkter medens Ole Jespersen fortalte om virksomhedens historie og ønsker for fremtiden.

Derefter viste han os rundt på virksomheden, der med al sin automatik var meget fascinerende. Ikke mindst det computerstyrede højlager, hvor pallerne med flere hundrede liter juice og saft tilsyneladende tilfældigt blev placeret 17m oppe eller 4m nede, og så igen kunne hentes frem ved et tryk på en knap.

Efter rundvisningen sluttede vi i showroomet til kaffe og bestyrelsens hjemmebag. Alle fik vi en lille pose med læskende smagsprøver. Alle takkede med applaus Ole Jespersen for en interessant rundvisning.

Copyright © 2013. Bornholmerklubben-Fyn.